Wizyta w Szumiradzie


          Cisza, dziewicza przyroda i śląska kuchnia. Szumirad - osada leśnych ludzi

Kiedyś był tutaj prężny ośrodek przemysłowy, dzisiaj możemy zwiedzić miejscowy rezerwat przyrody. Kiedyś tętniło tu życie, dzisiaj ciszę przerywa tylko odgłos przejeżdżających samochodów. Kiedyś mieszkało tu ponad tysiąc ludzi, dzisiaj Szumirad liczy 157 mieszkańców.
      

          Szumirad to maleńka wioska leżąca na trasie Olesno-Opole, położona pośród Borów Stobrawskich. Mimo iż przez wieś przejeżdża się dosłownie w kilkanaście sekund, nie sposób jej przeoczyć. Uwagę przyciąga leżący przy szosie staw Smolnik, część rezerwatu przyrody o tej samej nazwie.

          Do Szumiradu należy również kilka śródleśnych przysiółków: Kamieniec, Ryczek, Chałupki i Radomil. Nie polecamy turystom w pojedynkę wybierać się na poszukiwanie tych osad, bo po drodze znajdują się bagna i dzikie zwierzęta ...       

 

Szumirad - atrakcja turystyczna

 

 

          Trudno uwierzyć, że w XIX wieku Szumirad był osadą przemysłową. Wzdłuż rzeki Radawki stały zakłady produkcyjne, korzystające z jej wody jako siły napędowej. Były to: fryzownia na Ryczku, piece wytapiające rudę w Kamieńcu, walcownia w Radomiu, fryzownia, tartak, młyn oraz kuźnie w Szumiradzie

              Dzisiaj w Szumiradzie nie ma ani śladu po przemyśle, Wręcz przeciwnie, największą atrakcją okolicy jest dziś dziewicza przyroda. W 1958 roku powstał rezerwat krajobrazowy Smolnik. Jego powierzchnia obejmuje 23 hektary, z czego sam staw zajmuje prawie 12 hektarów. Smolnik jest ostoją zwierzyny, żyją tu m.in. bobry, żurawie, jenoty i żmije zygzakowate. W stawie złowiono kilka lat temu szczupaka, który miał 111cm i ważył 12 kilogramów. W rezerwacie rosną również rzadkie okazy flory, m.in. czarne topole i orzech wodny.
      

          W Szumiradzie panuje specyficzny mikroklimat, spowodowany być może obecnością torfowisk. Turyści chorujący na schorzenia dróg oddechowych czują się w sąsiedztwie rezerwatu Smolnik dużo lepiej. Osoby przybywające do Szumiradu śpią zazwyczaj w pierwsze dni jak susły. Obecność dużego stawu sprawia również, że latem jest tu 2-3°C chłodniej, zimą o tyle samo cieplej.

Pensjonat Szumirad i Karczma Myśliwska


          Walory te sprawiają, że Szumirad stawia na turystykę. W zabytkowym parku (w którym stał niegdyś pałac księcia von Hohenlohe) mieści się okazały budynek Pensjonatu "Szumirad". W latach świetności Pensjonat dysponował 100 miejscami noclegowymi oraz dwiema dużymi salami. Organizowane były tutaj wczasy, kolonie, zielone szkoły, a także rozmaite prywatne uroczystości.

Podróżnych przejeżdżających przez Szumirad zaprasza również znana dobrze w okolicy Restauracja „Karczma Myśliwska”, która serwuje kuchnię śląską. Oferuje także pokoje hotelowe. www.mysliwska.prochota.com    

Zaproszenie do Szumiradu


       Szanowni Państwo, Mili Goście! Ufamy, że garść słów oraz urok i piękno otoczenia zachęci Was do przyjazdu. Czekają piękne miejsca, wspaniałe krajobrazy, czyste powietrze i życzliwi ludzie w spokojnej miejscowości wśród Borów Stobrawskich nad jeziorem Smolnik. Jezioro to jest rezerwatem przyrody dla rzadko występujących roślin i ptactwa. Lasy wokół Szumiradu stanowią istny raj dla myśliwych, grzybiarzy i wędkarzy oraz osób lubiących relaks na łonie przyrody. Dla turystów pieszych i na rowerach wytyczone są szlaki turystyczne.
       W ten sposób Szumirad zaprasza we folderze turystów. Cisza, dziewicza przyroda, dobra kuchnia i miejsca hotelowe - tym kusi Szumirad. Warto dać się skusić.

 

Szumirad

Ilość mieszkańców -

Sołtys -  

Rada Sołecka -  

Gmina - Lasowice Wielkie

 

Historia Szumiradu:

pocz. XIII w. - pierwsze wzmianki o Szumiradzie, który powstał jako osada smolarzy i drwali. Wedle podań był własnością Radowoja, rycerza opolskiego księcia Bolesława II.

1593 - wieś kupuje Jan Ton Bess, dworzanin cesarza Rudolfa II Habsburga

1753 - właścicielem Szumiradu zostaje hrabia Juliusz Gebhard, hrabia von Hożym

1799 - książęca rodzina von Hohenlohe nabywa Szumirad wraz z okolicą

1958 - powstaje rezerwat Smolnik

 

© Szumirad.pl Code & design infligo.pl